Nowoczesna praktyka dentystyczna - ambasada Uśmiechu


  loading...

Periodontologia i chirurgia plastyczna dziąseł


Choroby i stany zapalne dziąseł są najczęstszą przyczyną utraty zębów. Większość dorosłych osób ma problemy z chorobami dziąseł (przyzębia). Są one najczęściej spowodowane niewłaściwym dbaniem o higienę jamy ustnej i złym odżywianiem. Przyczynami mogą być również: wrodzona skłonność do chorób przyzębia lub choroby ogólnoustrojowe osłabiające i obniżające odporność organizmu.

Leczeniem chorób dziąseł (przyzębia) zajmuje się dział stomatologii o nazwie periodontologia. Zapalenie tkanek przyzębia (dziąseł) prowadzi do zwiększonej ruchomości zębów i ich przedwczesnej utraty. Przyczyną stanu zapalnego dziąsła i tkanek otaczających są bakterie obecne w płytce nazębnej i kamieniu.

kliknij, aby powiększyć

Często pierwszym objawem pojawiającego się stanu zapalnego są opuchnięte, zaczerwienione i krwawiące dziąsła. Może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust, a także nadwrażliwość zębów jako następstwo cofania się dziąsła i odsłonięcia wrażliwych szyjek zębowych.

Odpowiednio szybko postawiona diagnoza umożliwi leczenie co zdecydowanie zwiększy szanse na utrzymanie własnych zębów do końca życia oraz przywróci stan zdrowia całej jamy ustnej.

Leczenie chorób przyzębia jest wieloetapowe:

  • Usuwanie przyczyn chorób dziąseł - profesjonalne zabiegi higienizacyjne.
  • Usuwanie skutków chorób dziąseł - odbywa się to metodami mikrochirurgicznymi z zastosowaniem specjalnych procedur do leczenia chorób przyzębia. Celem jest odbudowa (regeneracja) utraconej kości i dziąsła.
  • Pokrycie recesji dziąsła - przeszczep łącznotkankowy.

Zapalenie tkanek przyzębia (paradontoza) jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych. Osoby dotknięte tą chorobą są bardziej narażone na choroby układu krążenia, reumatoidalne zapalenie stawów zachłystowe zapalenie płuc, choroby żołądka czy poród przedwczesny.